The Unity Awards 2016 finalists have been announced - MCV

The Unity Awards 2016 finalists have been announced

Nominees include Valve, Google, Campo Santo and others
Author:
Publish date:
unity logo.jpg

2016's Unity Awards finalists have been revealed.

There are 11 different awards available for games made with the Unity game engine, with every nominee eligible for the Golden Cube, a special award that'll be taken home by the best game of the show.

There are awards for Best Mobile Game, best VR game, Best Student Project and several others. Nominees include Campo Santo, Square Enix Montreal, Owlchemy Labs, Valve and Ustwo Games. The winners will be announced at Unite 2016 Los Angeles on Tuesday, November 1st.

You can see the full list of nominees below.

Golden Cube (best overall)

  • Includes all finalists from all categories

Best Desktop/Console Game

  • Enter the Gungeon (Dodge Roll)
  • Firewatch (Campo Santo)
  • INSIDE (Playdead)
  • Satellite Reign (5 Lives Studios)
  • SUPERHOT (SUPER HOT Team)
  • Virginia (Variable State)

Best Mobile Game

  • Hungry Shark World (Future Games of London, a Ubisoft Studio)
  • Lara Croft GO (Square Enix Montreal)
  • Prune (Joel McDonald)
  • Reigns (Nerial)
  • Skyforce Reloaded (Infinite Dreams)
  • The Room Three (Fireproof Games)

Best VR Game

  • Fantastic Contraption (Northway Games and Radial Games)
  • Ghostbusters Dimension (The VOID)
  • Job Simulator (Owlchemy Labs)
  • Keep Talking and Nobody Explodes (Steel Crate Games)
  • Land's End (ustwo games)
  • Unseen Diplomacy (Triangular Pixels)

Best VR Experience

  • Apollo 11 VR (Immersive VR Education)
  • Tilt Brush (Google)
  • theBlu (Wevr)
  • The Body VR (The Body VR LLC)
  • The Lab (Valve)
  • We Wait VR (Aardman Animations)

Best 3D Visuals

  • Armello (League of Geeks)
  • Epistory (Fishing Cactus)
  • Firewatch (Campo Santo)
  • INSIDE (Playdead)
  • ReCore (Armature Studio)
  • The Room Three (Fireproof Games)

Best 2D Visuals

  • Burly Men at Sea (Brain&Brain)
  • Jotun (Thunder Lotus Games)
  • Lovers in a Dangerous Spacetime (Asteroid Base)
  • Oxenfree (Night School Studio)
  • Seasons after Fall (Swing Swing Submarine)
  • Slain! (Andrew Gilmour)

Best VizSim Project

  • accuraSeat (mindtrigger)
  • Elbphilharmonie Touchscreen (Neutral Digital)
  • Factory I/O (Real Games)
  • Virtual Production and Virtual Cinematography (Digital Domain)
  • The Mercedes-Benz-AMG Powerwall (All Things Media)
  • Journey to the Center of the Cell (UNSW Australia)

Best Non-game Project

  • Apollo 11 VR (Immersive VR Education)
  • Augmented Climbing Wall (Augmented Climbing Wall)
  • Grand Designer (Ignishot)
  • Intel Realsense Dancer (Mirada Studios)
  • The Body VR (The Body VR)
  • Tilt Brush (Google)

Best Student Project

  • Chambara (Team Overly Kinetic at USC)
  • Code 7 (Goodwolf Studio at Cologne Game Lab)
  • Lily, Colors of Santa Luz (Lily Team at ISART Digital)
  • Pine (Twirlbound at NHTV Breda University of Applied Sciences)
  • Into the Black (Naomi Kotler at National Film and Television School)
  • Rogues with Benefits (The Rogues at HKU University of the Arts Utrecht)

Asset Store Award

  • Amplify Bloom (Amplify Creations)
  • AVPro (Video RenderHeads)
  • Dungeon (Architect Code Respawn)
  • Koreographer Professional Edition (Sonic Bloom)
  • Pro Camera 2D (Luís Pedro Fonseca)
  • TextMesh Pro (Stephan Bouchard)

Related