Unity Awards finalists revealed - MCV

Unity Awards finalists revealed

Amplitude and Obsidian pick up three nominations each
Author:
Publish date:
Pillars of Eternity.jpg

The finalists for the 2015 Unity Awards have been revealed.

There are ten awards up for grabs for games made with the Unity game engine, including the Golden Cube, Best 3D Visual Experience, Best 2D Visual Experience, Best Gameplay, Best VizSim Project, Best Non-game Project, Best VR Experience, Best Student Project, the Asset Store Award and the Community Award.

Studios with the most nominations are Amplitude Studios and Obsidian Entertainment, which are both finalists in three different categories.

The Unity Awards will take place at Unity 2015 in Boston on Tuesday, September 22nd.

You can see all this year’s finalists below.

Golden Cube

  • Cities Skyline (Colossal Order)
  • Endless Legend (Amplitude Studios)
  • Her Story (Sam Barlow)
  • Kerbal Space Program (Squad)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios GmbH)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)

Best 3D Visual Experience

  • Adventures of Poco Eco (POSSIBLE Games)
  • Counterspy (Dynamighty)
  • DeadCore (5 Bits)
  • Endless Legend (Amplitude Studios)
  • Mobius Final Fantasy (Square Enix Japan)
  • Grow Home (Ubisoft Reflections)

Best 2D Visual Experience

  • Alto's Adventure (Snowman)
  • Angry Birds 2 (Rovio)
  • HAROLD (Moon Spider Studios)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios GmbH)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)
  • Sunless Sea (Failbetter Games)

Best Gameplay

  • Dungeons of the Endless (Amplitude Studios)
  • Implosion: Never Lose Hope (Rayark)
  • Kerbal Space Program (Squad)
  • Oddworld New N Tasty (Just Added Water)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)
  • TIS-100 Zachtronics

Best VizSim Project

  • JLG Equipment Simulator (ForgeFX Simulations)
  • Parachute Training Simlator (Pennant PLC)
  • Phalasarna (Dept. of Media & Communication, University of Oslo in collaboration with CodeGrind and Tag of Joy)
  • Rolland Garros TV Studio Application (On Air Proof Studios)
  • Suzuki Virtual Simulator (Umbra Experiencia Interactiva SAS)
  • VMM Wheelhouse Experience (Team True North - Centre for Digital Media in Vancouver, BC)

Best Non-game Project

  • Monzo (Madfinger Games)
  • Peronio Pop Up Book (Ovni Studios)
  • UEFA Champions League Nissan Orchestra (Wasd Studio)
  • Collect & Connect Multi-User Interactive Table (Flightless)
  • Flying Dutchman (Deakin Motion.Lab)
  • Toca Kitchen 2 (Toca Boca)

Best VR Experience

  • Headmaster (Frame)
  • I Expect You To Die (Schell Games)
  • Job Simulator: The 2050 Archives (Owlchemy Labs)
  • Lucky's Tale (Playful)
  • Tilt Brush (Skillman & Hackett, Google)
  • The Gallery: Six Elements (Cloudhead Games)

Asset Store Award

  • Chronos – Time Control (Ludiq)
  • Curved World (Davit Naskidashvili)
  • PopcornFX Particle Effects Plugin (PopcornFX)
  • Script Inspector 3 (Flipbook Games)
  • UBER - Standard Shader Ultra (Tomasz Stobierski)
  • UI - Builder (Beffio)

Best Student Project

  • Anarcute (Anarteam - Supinfogame Rubika)
  • Chronobot (Chronobot Team)
  • Frog Climbers (TeamCrew)
  • TrubadrR (TrubadurR Team)
  • Ultraflow (Ultrateam - Supinfogame France)
  • VMM Wheelhouse Experience (Team True North - Centre for Digital Media in Vancouver, BC)

Community Award
The Unity Community Award will include every finalist from the Unity Awards.

Related